Dotacje UE

BEZPIECZEŃSTWO

Advanced Driver Assistance Systems

Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy ADAS (Advanced Driver Assistance Systems ), które w znacznym stopniu – jak wykazują testy Euro NCAP – zwiększają bezpieczeństwo na europejskich drogach. Najważniejsze z nich to: system hamowania awaryjnego, inteligentny asystent prędkości, rozpoznawanie znaków drogowych, asystent pasa ruchu i wiele innych. Wymienione systemy opierają się na danych wejściowych z różnych czujników, najczęściej umieszczonych na przedniej szybie samochodu. Zabrudzenia na szybie, śnieg czy lejące się strugi deszczu nie tylko ograniczają widoczność kierowcy, lecz także wpływają na efektywność i poprawne działanie systemów ADAS. Aby zapewnić odpowiednią czystość przedniej szyby zaleca się cykliczną wymianę piór wycieraczek szyb samochodowych, przynajmniej raz w roku, a w samochodach, które pokonują ponad 30 tys. kilometrów rocznie nawet dwa razy w okresach wymiany opon.

Zużycie wycieraczek szyb samochodowych

NASZE ŻYCIE

Pamiętajmy, nasze życie i zdrowie jest tak samo cenne jak innych uczestników ruchu, pieszych, rowerzystów, motocyklistów, innych kierowców. Najlepsze opony, najdroższe systemy bezpieczeństwa staną się bezużyteczne jeśli w czas nie będziemy w stanie dostrzec niebezpieczeństwa.

Zużycie wycieraczek szyb samochodowych

OZNAKI ZUŻYCIA

Jeśli słyszymy nieprzyjemne dźwięki podczas pracy wycieraczki, trzeba zlokalizować czy jest to wynik zużytego pióra czy np. skorodowanych przegubów ramion wycieraczek. Natomiast, gdy podczas pracy wycieraczki widoczne jest smużenie, znaczy to, że krawędź robocza wycieraczki się zużyła i należy wymienić wycieraczkę. Można się jeszcze spotkać z efektem miejscowego niezbierania wody. Podczas pracy wycieraczka, w niektórych miejscach źle dolega do szyby i nie usuwa z całej powierzchni wody. Może to być spowodowane zbyt słabym dociskiem pióra do szyby. Powodów może być kilka: zużyta sprężyna dociskowa wycieraczki, unieruchomiony w wyniku korozji przegub ramienia lub zużyte/wypaczone sprężyny stanowiące jeden z kluczowych elementów konstrukcji ramienia wycieraczki.

WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO

Aby wycieraczki spełniały swoje funkcje zalecamy wymieniać je w takich samych cyklach jak zmieniamy opony z letnich na zimowe. Należy pamiętać, że większość aut wyposażonych w różnego rodzaju systemy odpowiadające za bezpieczeństwo czynne, posiada czujniki, które umieszczone są na przedniej szybie samochodu. W większości instrukcji producentów samochodowych znajduje się zapis, który podkreśla, że aby systemy działały poprawnie należy dbać o czystość szyby. W wielu krajach unii europejskiej stan wycieraczek szyb samochodowych jest kontrolowany na stacjach diagnostycznych, ponieważ są one traktowane jako aktywny układ wpływający na bezpieczeństwo czynne pojazdu. Tak więc jeśli chodzi o kwestię własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego, do wymiany wycieraczek należy podchodzić tak samo jak w przypadku innych kluczowych podzespołów pojazdu.

Zużycie wycieraczek szyb samochodowych