Kiedy i jak wymienić wycieraczki samochodowe?

Wymiana wycieraczek do szyb samochodowych to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo podczas jazdy. Czy wiesz, kiedy i jak wymienić wycieraczki samochodowe? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania, abyś mógł cieszyć się klarownym widokiem na drogę i uniknąć niebezpiecznych sytuacji na mokrej czy zabrudzonej nawierzchni.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Kalendarz daty wy

1. Kryterium czasowe.

Wycieraczki samochodowe to część podlegająca zużyciu, dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować ich stan. Ogólną zasadą jest wymiana co 6-12 miesięcy, jednak częstotliwość ta może się różnić w zależności od warunków klimatycznych oraz jakości wycieraczek. Warto zapisać sobie moment wymiany piór w kalendarzu.

2. Zły stan wycieraczek.

Głównym sygnałem, że czas na wymianę wycieraczek, jest ich zły stan. Oto kilka objawów:

Smugi i smarowate ślady: Jeśli wycieraczki zostawiają na szybie smugi, mogą być już zużyte i trzeba je wymienić. Są też inne powody, o których pisaliśmy TUTAJ, więc zanim wymienisz sprawdź czy nie ma innej przyczyny.

Skrzypienie lub piszczenie: Jeśli wycieraczki wydają niepożądane dźwięki podczas pracy, to znak, że są w złym stanie.

Niedokładne czyszczenie: Jeśli wycieraczki pozostawiają brudy lub nie czyścią nawierzchni równomiernie, to konieczna jest wymiana.

Uszkodzenia i pęknięcia: Wycieraczki z widocznymi uszkodzeniami, takie jak pęknięcia czy odłamane gumy, muszą być natychmiast wymienione.

Jak prawidłowo wymienić wycieraczki?

1. Znajdź odpowiednie wycieraczki.

Przed wymianą upewnij się, że masz właściwe wycieraczki do swojego samochodu. Możesz sprawdzić rozmiar wycieraczek w instrukcji obsługi pojazdu lub skorzystać z dostępnych wyszukiwarek online. Zakupu dokonasz m. in. na allegro.

2. Podnieś ramiona wycieraczki.

Opuść wycieraczki tak, aby były ustawione pionowo na szybie. Nie możesz tego zrobić od razu? Prawdopodobnie musisz ustawić wycieraczki w tryb serwisowy. Pokazujemy to TUTAJ. Następnie delikatnie podnieś ramiona wycieraczek.

3. Usuń stare wycieraczki.

Każda wycieraczka ma blokadę lub zatrzask, który trzyma ją na miejscu. Odkręć zatrzask lub poluzuj blokadę i wyjmij starą wycieraczkę.

4. Zamocuj nowe wycieraczki.

Dokładnie przeczyść ramiona wycieraczek, a następnie zamocuj nowe wycieraczki w odwrotnej kolejności do ich demontażu. Upewnij się, że są odpowiednio zablokowane.

5. Przetestuj wycieraczki.

Spróbuj włączyć wycieraczki wraz ze spryskiwaczanu, aby upewnić się, że działają prawidłowo i nie pozostawiają smug.

Wymiana wycieraczek jest prostą czynnością, którą każdy kierowca może wykonać samodzielnie. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani doświadczenia. Jednak regularna kontrola i wymiana wycieraczek to kluczowe elementy utrzymania bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza podczas opadów deszczu czy śniegu.

Zadbaj o swoje wycieraczki, a zyskasz klarowny widok i komfort jazdy przez wiele sezonów. Pamiętaj, że prawidłowa wymiana wycieraczek to nie tylko dbałość o siebie, ale także o innych uczestników ruchu drogowego.