SMUGI na szybie, a NOWE WYCIERACZKI?

Smugi na szybie samochodowej to fragmenty wody lub płynu, które nie zostały zebrane przez pióra wycieraczek. Są najczęściej oznaką zużycia wycieraczki. Przez trudne warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu, śniegu, czy też niskie i wysokie temperatury, guma w piórze wycieraczki traci swoją właściwość i nie jest na tyle elastyczna, aby zebrać wodę z tafli szkła. Gdy widzimy i słyszymy pierwsze oznaki zużycia wycieraczek to myślimy o ich wymianie. Oczekujemy, że po tej zmianie widoczność na drodze diametralnie się polepszy. A co, jeśli wymieniłeś wycieraczki, a na szybie nadal zostają smugi? Czy na pewno winne są wycieraczki? A może coś innego? Sprawdź co takiego ma wpływ!

UPEWNIJ SIĘ, że masz ODPOWIEDNIO DOPASOWANE WYCIERACZKI do Twojego modelu auta.

Jedną z przyczyn mogą być źle dopasowane wycieraczki. Zbyt krótkie lub zbyt długie nie będą pracować poprawnie. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając nowe wycieraczki, jest dobranie odpowiednich długości piór. Można zmierzyć stare i na tej podstawie dobrać rozmiary nowych albo skorzystać z wyszukiwarki na naszej stronie. Musisz jedynie znać markę, model i rok produkcji swojego samochodu. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto nasza wyszukiwarka pokaże Ci najbliższy punkt sprzedaży. Możesz też uzyskać kupon rabatowy.

wyszukiwarka nowych wycieraczek

OCZYŚĆ SZYBĘ z tłustych osadów oraz piasku.

Czyszczenie szyby - usuwanie smug

Sprawdziłeś długości i wycieraczki są odpowiednie. Teraz pora zadbać o szybę. Tłuste osady lub piasek mogą zniszczyć szybę oraz wycieraczki. Oprócz czyszczenia szyby płynem do spryskiwaczy, warto użyć dedykowanego płynu do szyb aby dokładnie umyć i odtłuścić szybę oraz same pióra. Tą czynność powinniśmy zawsze robić przed wymianą wycieraczki na nową, ale nie tylko wtedy. Bardzo ważne jest, aby zarówno szybę jak i wycieraczki czyścić po lub przed każdą podróżą, a przynajmniej pióro przecierać zwykłą chusteczką higieniczną. Do czyszczenia dobrze jest zaopatrzyć się w dobrą ścierkę z mikrofibry oraz irchę do przetarcia na sucho. Takie akcesoria znajdziesz np. w sklepie ALPINO.

ZMIEŃ tani PŁYN do spryskiwaczy. Dobry płyn to dłuższa żywotność wycieraczek!

Użyłeś nowego płynu do spryskiwaczy? Tanie płyny do szyb są przeważnie słabej jakości. Ich właściwości nie są w stanie poprawnie usunąć zabrudzeń. Niektóre płyny mogą negatywnie wpływać na pracę wycieraczek. Mogą zawierać substancje szkodliwe przez co uszkadzają elementy plastikowe oraz gumowe. Wybierając odpowiedni płyn do spryskiwaczy warto zwrócić na jakość alkoholu etylowego. W letnim płynie wynosi 5%, natomiast w zimowym 30% do 35%. W zimowym płynie temperatura krystalizacji powinna wynosić minimum -20˚C, a dodatkowo powinien mieć dobre właściwości myjące i dobrze nawilżać gumowe pióra wycieraczek. Dobry płyn to dłuższa żywotność wycieraczek!

Dobry płyn do spryskiwaczy to dłuższa żywotność wycieraczek.

SPRAWDŹ czy RAMIĘ dobrze dociska wycieraczkę do szyby!  

Słaby docisk ramienia wycieraczki może powodować smugi na szybie

Ostatnim problemem mającym wpływ na pracę wycieraczek jest nieodpowiednie ustawienie ramienia. SPRAWDŹ czy ramię dobrze dociska wycieraczkę do szyby!  Słaby docisk nie zapewni odpowiedniego usuwania wilgoci i zanieczyszczeń. Zużyta sprężyna w ramieniu może powodować nieodpowiedni poziom nacisku na szybę. Zobacz czy nie jest ona zardzewiała albo pęknięta.

Podsumowując powyższe rozważania, można stwierdzić, że powodem problemu z smugami na szybie nie zawsze są wadliwe wycieraczki. Pamiętajmy, że dobra widoczność to bezpieczeństwo. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan ramienia, piór wycieraczek oraz szyby. Niezależnie od pory roku należy czyścić szybę po każdej podróży. Po myjni samochodowej osuszać i odtłuszczać pióra wycieraczek. Zimą zadbać o wycieraczki odpowiednimi akcesoriami. Zakładając dobrą matę antyszronową na szybę lub pokrowce na wycieraczki unikniesz odrywania piór od tafli. Powyższe zabiegi nie tylko wydłużą żywotność wycieraczek, ale także pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy.